Van Taze Otlu Peynir - Van Otlu Peynirleri - Van Otlu Peynir
Van Taze Otlu Peynir - Van Otlu Peynirleri - Van Otlu Peynir
Van Taze Otlu Peynir - Van Otlu Peynirleri - Van Otlu Peynir

Van Taze Otlu Peynir

Fiyat : ₺45,00(KDV Dahil)
:

VAN TAZE OTLU PEYNİRİ

1)Van taze otlu Peyniri içinde bulunan heliz, sirmo, yabani kekik, yabani sarımsak , kenger ve 25 farklı ot çeşidiyle, kattığı lezzet dışında peynirin besin değerini artırmaktadır.

OTLU VAN PEYNİRİ

Taze Otlu Peyniri  Van ve çevresindeki bölgelere özel olan çok uzun yıllardır yapılan yöresel ve oldukça fazla rağbet gören bir besindir. Taze Taze Otlu Van Peyniri köklü bir yapıya sahip olmakla beraber yapım yılı hakkında kimse birşey bilmemektedir. Oldukça özel ve farklı bir lezzet olan bu peynir gerek tadı, gerek rengi, gerek içerisinde bulunan otlar ve gerekse kullanılan koyun sütü kalitesi ile Van ile bir bütün hale gelmiş durumdadır. Van ve bölgesinin kendine has olan Taze Otlu Van Peynircilik bahar ve yaz döneminde yapılmaktadır. Üretiminde ilkbahar ve yaz diye yapılan bu mevsimsel seçimin nedeni ise bu dönemde süt üretiminin artıyor olması ve içerisinde kullanılmakta olan otların çoğunluğunun dağlarda ilkbaharda yetişiyor olmasıdır.

- Otlu Van Peynirinin Faydaları

Oldukça doyurucu bir besin kaynağı olan bu peynir başlı başına bir şifa kaynağıdır. Her bir otun ayrı ayrı şifaları ayrı ayrı faydaları bulunmaktadır.  Otlu Van Peynirinin içerisine tam tamına 25 faklı ot kullanılabilmektedir.

Otlu Van Peynirinin içerisinde kullanılan bu şifalı bitkilerden biri suh bitkisidir. Bu bitki şeker hastalarına şifa vermenin yanında bu bitki vücudun sıvı dengesini koruyup böbrek üstü bezlerinin çalışmasını desteklemektedir. Aynı zamanda bağırsak florasını düzenleyerek kabızlık gibi daha birçok sorunun yaşanmamasını sağlar. Bu bitkinin bilinen diğer bir faydası ise hücrelerimizi yenileyip yaşlanmaya ve kırışıklıkları gidermede önemli bir etken olmaktır. Bu suh bitkisi aynı zamanda da vücutta bulunan yağ hücrelerinin sayısı azaltıp zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Yine aynı şekilde Otlu Van Peynirin içerisinde kullanılan kekik ve sirmo bitkilerinin ise antimikrobiyal özellikleri bulunmaktadır.

Ayrıca C vitamini açısından dünya ile kıyaslandığı zaman en zengin besin Van otlu peynir olmaktadır.

- Taze Otlu Van Peynirinin Özellikleri

Otlu Van Peynirinin yapımında 25 farklı bitki kullanılabilmektedir. Bunlar dağ nenesi, kekik, suh, çasur, yabani sarımsak, helis, siyabo ve benzeri bitkilerdir. Yapımda kullanılan bu 25 farklı ot bizzat bölgenin kadınları tarafından mevsimi gelince doğadan toplanmaktadır. Otlu Van Peynirini benzersiz, eşsiz kılan tek şey bu bu şifalı otları içermesi değildir. Aynı zamanda  kullanılan sütün de kaliteli ve oldukça doğal olmasıdır. Toplanan otlar ve sütün sağılması ile Otlu Van Peynirinin de yapım öyküsü ve aşamaları başlamış bulunmaktadır.

- Otlu Taze Van Peynirinin Yapımı ve Aşamaları

Mevsiminde ve doğadan toplanan bu otlar temizlendikten sonra kaynatılıyor ve sonrasında güneşte kurutulmaya bırakılmaktadır. Sağılan süt mayalandıktan yaklaşık otur dakika sonra pıhtılaşmış mayalı süt kıvamına gelmektedir. Sonrasında ise bu mayalı süt bez torbalara dökülüyor. Kuruyan otlar da bu karışıma katılıyor ve karışım iyice karıştırılıyor. Bu işlemden sonra karışım tekrar bez torbalara aktarılıp suyu iyice süzülüyor ve katılaşması bekleniyor.

Yeterince katılaşan Taze Otlu Van Peyniri sadece yazın değil kış mevsiminde de tüketilebilmesi için bidon ve küplere konulmaktadır. Ardından bu bidon ve küpler toprağa gömülmektedir ki bir sonraki yapım mevsimine kadar taze ve tüketime hazır olsun. Bu küp ve bidonlar kış aylarında yerinden taptaze bir şekilde çıkarılıyor. Bu süreç üç ile yedi ay arasında değişim gösterebilmektedir. Daha sonra küpten ve bidondan çıkarılan Taze Otlu Van Peyniri kaya tuzu ile tuzlanarak parçalarına ayrılıyor. Ardından ise salamura karışımların içerisine bırakılıp biraz da orada bekletilmektedir. Ve karışımdan çıkarılan peynirler artık tüketime hazır hale gelmiş Van otlu peynirleri olmaktadır.

- Otlu Van Peynirinin Renk ve Tadı

Oldukça zahmet ver sabır gerektiren bir sürece sahip olan Van otlu peynirleri eşsiz bir tada sahiptir. İçerisinde 25 değişik ot kullanılabilen Van otlu peynirlerinin renklerini ve tatlarını bu bitkiler etkilemektedir. Bu otlara göre renkleri krem ve beyaz olmak üzere değişmektedir. Renklerine bu kadar etki eden otlar tatlarında ise büyük değişiklikler göstermemektedir.

- Van Otlu Peynirlerinin Fiyatlandırması

Van ve bölgesine özel bu lezzetin kilogram fiyatı Sitemizde 30 TL dir