Otsuz Van Peyniri - Van Otlu Peynirleri - Van Otlu Peynir
Otsuz Van Peyniri - Van Otlu Peynirleri - Van Otlu Peynir

Otsuz Van Peynir

Fiyat : ₺50,00(KDV Dahil)
:

OTSUZ VAN PEYNİRİ

Yapımı Van ve çevresindeki bölgelere özel olan Otsuz Van Peyniri çok uzun yıllardır yapılan yöresel ve oldukça fazla rağbet gören bir besindir. Otsuz Van Peyniri köklü bir yapıya sahip olmakla beraber yapım yılı hakkında kimse bir şey bilmemektedir. Oldukça özel ve farklı bir lezzet olan bu peynir gerek tadı, gerek rengi, ve gerekse kullanılan koyun sütü kalitesi ile Van ile bir bütün hale gelmiş durumdadır. Van ve bölgesinin kendine has olan Otsuz Van Peyniri ilk bahar ve yaz döneminde yapılmaktadır. Üretiminde ilkbahar ve yaz diye yapılan bu mevsimsel seçimin nedeni ise bu dönemde süt üretiminin artıyor olmasıdır.

Ayrıca C vitamini açısından dünya ile kıyaslandığı zaman en zengin besin Van otsuz peynir olmaktadır.

 2 – 3 kg sütten elde edilen direk hayvandan süt çıktığı anda  şirden mayası ile mayalanıp yapılır. Normalde çiğ sütten yapıldığı için bakteri oluşma ihtimali vardır, fakat tuzla salamura edildiğinden  1 ayın sonunda zararlı hiçbir bakteri barındırmaz…

güvenle tüketebilirsiniz…

 Pastörize etmeden düşük sıcaklık uygulaması yapılmış (termizasyon) sütten yapılan peynir klasik peynirdir.

6-12olgunlaştırma yapılmadan piyasa verilmez.6 ay  sonunda peynirde istenen yapı,tat ve aroma oluşur,istenmeyen bakterilerin faaliyeti durur.

- Van Otsuz Peynirlerinin Fiyatlandırması

Van ve bölgesine özel bu lezzetin kilogram fiyatı Sitemizde 30 TL dir